nebueko

Wpis

niedziela, 08 marca 2015

Drapieżna małpa

Potomkami dawnych hybrydowych gatunków są być może wyraki, zwłaszcza drapieżny wyrak sundajski.

 

Chcąc wykryć, które zwierzęta są naszymi ewolucyjnymi krewniakami nie wystarczy jedynie porównywać genotypy i określać w jakim procencie się pokrywają. Może się zdarzyć, że zwierzę ma podobną strukturę organów wewnętrznych do ludzkiej, ale nie da się uzasadnić jego bliskiego pokrewieństwa z człowiekiem. Takim zwierzęciem jest świnia. Jej podobieństwo genetyczne do człowieka nie musi świadczyć o bliskim pokrewieństwie.  Również goryl posiada mniej cech zbliżonych do ludzkich, niż np. wyrak sundajski. Wyrak odznacza się wyjątkowymi cechami wśród naczelnych. Dawniej zaliczano go do małpiatek. Teraz niektórzy biolodzy  uznali, że jest małpą. W dodatku jest drapieżny, żywi się mięsem. Ma dłuższe dolne kończyny. Wysoko skacze. Nie potrafię sobie wyobrazić skaczącego goryla, a nawet szympansa bonobo. Nie wiem, czy ten ostatni umie skakać, ale wiem na pewno, iż nie wykonuje on prawidłowego rzutu. Nie zamachnie się tak, jak człowiek. Mają one też mniej giętki, niż ludzie, kręgosłup. Wystarczy spojrzeć  na akrobatów cyrkowych, żeby to wiedzieć. Natomiast wyrak skacze sprawniej od człowieka, żywi się mięsem, jak człowiek i żyje w trwałych związkach monogamicznych. Zwierzątko to jest chyba najbardziej podobne do człowieka spośród wszystkich naczelnych. W dodatku nie boi się ludzi. Można go łatwo oswoić. Wyrak sundajski to gatunek prawie udomowiony.

 

Czy jest prawdopodobne bliskie pokrewieństwo wyraka z człowiekiem? Myślę, że tak. Budowa wyraka oraz jego zachowania np. monogamia świadczą o bardzo  zawiłym procesie ewolucyjnym, który go ukształtował. W przypadku większości małp proces ten musiał być mniej skomplikowany.

 

Myślę, iż najważniejsze podobieństwa genetyczne, czyli  świadczące o najbliższym pokrewieństwie to te dotyczące chromosomów X i Y oraz mitochondrialnego DNA. Ważne może też być podobieństwo budowy mózgu.

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
alafia
Czas publikacji:
niedziela, 08 marca 2015 10:08

Polecane wpisy